গৰ্ভৱতী কেতিয়া হয়? গৰ্ভৱতী হোৱাৰ লক্ষণ সমূহঃ প্ৰথমে কি হয়

গৰ্ভৱতী কেতিয়া হয়?

ডিম্বাণু নিৰ্গত হোৱাৰ সময়ত (যেতিয়া আপোনাৰ ডিম্বাশয়ৰ পৰা কণী এটা ওলাই) আপুনি আটাইতকৈ বেছি উৰ্বৰ হয়, যিটো সাধাৰণতে আপোনাৰ পৰৱৰ্তী মাহেকীয়া আৰম্ভ হোৱাৰ ১২ৰ পৰা ১৪ দিন আগতে হয়। এই মাহটোৰ সেই সময়ত গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা বেছি। পিৰিয়ডৰ ঠিক পিছতেই গৰ্ভধাৰণ হোৱাৰ সম্ভাৱনা নাই যদিও সেয়া হ’ব পাৰে।

গৰ্ভৱতী হোৱাৰ লক্ষণসমূহঃ প্ৰথমে কি হয়

আগতীয়াকৈ গৰ্ভৱতী হোৱাৰ লক্ষণসমূহ ব্যক্তিভেদে আৰু গৰ্ভাৱস্থাৰ পৰা গৰ্ভাৱস্থালৈ বেলেগ বেলেগ হ’ব পাৰে। আপুনি গৰ্ভৱতী বুলি গম পোৱাৰ আগতেই আপোনাৰ শৰীৰত পৰিৱৰ্তন হোৱা অনুভৱ কৰিব পাৰে বা আপুনি কোনো লক্ষণ একেবাৰেই লক্ষ্য নকৰিবও পাৰে। গৰ্ভৱতী হোৱাৰ আৰম্ভণিৰ লক্ষণসমূহ হ’ল- পিৰিয়ড বাদ পৰা, সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ, কোমল স্তন, ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰা আৰু ৰাতিপুৱাৰ অসুস্থতা।

গৰ্ভৱতী হোৱাৰ সাধাৰণ লক্ষণসমূহ কি কি?

প্ৰত্যেকেই গৰ্ভাৱস্থাৰ বিভিন্ন লক্ষণ আৰু বেলেগ বেলেগ সময়ত অনুভৱ কৰে। আপোনাৰ গৰ্ভাৱস্থাক আন কাৰোবাৰ লগত তুলনা নকৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ গৰ্ভাৱস্থাৰ লক্ষণবোৰ নাটকীয়ভাৱে ভিন্ন হ’ব পাৰে।

আগতীয়াকৈ গৰ্ভধাৰণ কৰাৰ কেইবাটাও লক্ষণ দেখা দিব পাৰে বা নাথাকিবও পাৰে। আটাইতকৈ সাধাৰণ লক্ষণসমূহ হ’ল-

মিছড পিৰিয়ড: গৰ্ভাৱস্থাৰ আটাইতকৈ সাধাৰণ আৰু স্পষ্ট লক্ষণ হ’ল মিছড পিৰিয়ড। এবাৰ গৰ্ভধাৰণ হ’লেই আপোনাৰ শৰীৰে এনে হৰম’ন উৎপন্ন কৰে যিয়ে ডিম্বাণু নিঃসৰণ আৰু আপোনাৰ জৰায়ুৰ আৱৰণৰ ছিটিকি পৰা বন্ধ কৰে। অৰ্থাৎ আপোনাৰ ঋতুচক্ৰ বন্ধ হৈ গৈছে আৰু আপোনাৰ সন্তান জন্ম হোৱাৰ পিছতহে আপোনাৰ পুনৰ পিৰিয়ড হ’ব। কিন্তু মাহেকীয়া নোহোৱা হোৱাটো সদায় গৰ্ভাৱস্থাৰ লক্ষণ নহয়। মানসিক চাপ, অত্যধিক ব্যায়াম, ডায়েটিং, হৰম’নৰ ভাৰসাম্যহীনতা আৰু অন্যান্য কাৰকৰ বাবেও আপুনি মাহেকীয়া বাদ পৰে যিয়ে অনিয়মিত মাহেকীয়া হ’ব পাৰে।

সঘনাই বাথৰুমলৈ যোৱা: আনকি পিৰিয়ড মিছ কৰাৰ আগতেই আপুনি লক্ষ্য কৰিব পাৰে যে আপুনি সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ কৰিবলগীয়া হয়। এনে হয় কাৰণ আপোনাৰ তেজ আগৰ তুলনাত বেছি। গৰ্ভাৱস্থাত আপোনাৰ শৰীৰৰ তেজৰ যোগান বৃদ্ধি পায়। আপোনাৰ বৃক্কই আপোনাৰ তেজ ফিল্টাৰ কৰি অতিৰিক্ত আৱৰ্জনাবোৰ আঁতৰাই পেলায়। এই আৱৰ্জনাবোৰে আপোনাৰ শৰীৰটোক প্ৰস্ৰাৱ হিচাপে এৰি দিয়ে। শৰীৰত যিমানেই তেজ থাকিব সিমানেই প্ৰস্ৰাৱ কৰিব লাগিব।

ক্লান্তি (ভাগৰুৱা অনুভৱ): গৰ্ভাৱস্থাৰ আৰম্ভণিতে বহুতে অত্যন্ত ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰে। প্ৰজেষ্টেৰন হৰম’ন অধিক পৰিমাণে থকাৰ বাবেই গৰ্ভাৱস্থাৰ এই লক্ষণ দেখা দিয়ে। গৰ্ভাৱস্থাৰ আন আৰম্ভণিৰ লক্ষণৰ দৰেই গৰ্ভাৱস্থাৰ ১৩ সপ্তাহৰ পিছত ভাগৰ ভাল হোৱাৰ প্ৰৱণতা থাকে।

ৰাতিপুৱা অসুস্থতা: নামটোৰ সত্ত্বেও এই গৰ্ভাৱস্থাৰ লক্ষণ দিন বা ৰাতিৰ যিকোনো সময়তে হ’ব পাৰে। গৰ্ভাৱস্থাৰ দুসপ্তাহৰ পৰাই বমি হ’ব পাৰে। সকলোৰে বমি নাথাকে আৰু বমি বিভিন্ন মাত্ৰাত থাকে। বমি অনুভৱ কৰিব পাৰে কিন্তু কেতিয়াও বমি নকৰিব। প্ৰায় আধা গৰ্ভৱতী লোকে বমি বমিৰ বাবে বমি কৰে। গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত বমি হোৱাটো মোটামুটি স্বাভাৱিক যদিও পানীলগা হ’লে ই সমস্যা হ’ব পাৰে। যিসকল লোকে অত্যন্ত বমিৰ বাবে খাদ্য আৰু তৰল পদাৰ্থ ৰাখিব নোৱাৰে তেওঁলোকৰ হাইপাৰেমেছিছ গ্ৰেভিডেৰাম নামৰ এটা অৱস্থা হ’ব পাৰে। যদি আপুনি অত্যন্ত বমি আৰু পানীলগা অনুভৱ কৰিছে তেন্তে আপোনাৰ স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰদানকাৰীৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।

স্তন ঘাঁ হোৱা (আৰু ফুলা) : গৰ্ভাৱস্থাত আপোনাৰ স্তন স্পৰ্শ কৰিলে কোমল হ’ব পাৰে। পিৰিয়ডৰ আগতে আপোনাৰ স্তনৰ অনুভৱৰ দৰেই ঘাঁ হ’ব পাৰে, মাত্ৰ বেছি। আপোনাৰ এৰিঅ’লা (নিপলৰ চাৰিওফালে)ও ক’লা হ’বলৈ আৰু ডাঙৰ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰিব পাৰে। এই ঘাঁ সাময়িক আৰু বৃদ্ধি পোৱা হৰম’নৰ লগত আপোনাৰ শৰীৰ অভ্যস্ত হ’লেই ম্লান হৈ পৰে। আপুনি এইটোও লক্ষ্য কৰিব পাৰে যে আপোনাৰ স্তন ডাঙৰ হৈ গৈছে আৰু আপোনাৰ ব্ৰা স্বাভাৱিকতকৈ টান হৈ পৰিছে।

মনত ৰাখিব, আপুনি গৰ্ভৱতী বুলি নিশ্চিতভাৱে জানিবলৈ একমাত্ৰ উপায় হ’ল গৰ্ভাৱস্থাৰ পৰীক্ষা কৰা বা আপোনাৰ স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰদানকাৰীক আল্ট্ৰাছাউণ্ড কৰা।

গৰ্ভৱতী হোৱাৰ আগতীয়া সাধাৰণ লক্ষণ কি কি?

আগতীয়াকৈ গৰ্ভধাৰণৰ কিছুমান অতিৰিক্ত লক্ষণ আছে যিবোৰ ইমান সাধাৰণ নহয়। ঠিক আটাইতকৈ সাধাৰণ লক্ষণবোৰৰ দৰেই গৰ্ভাৱস্থাৰ এই লক্ষণবোৰো হ’ব পাৰে বা নহ’বও পাৰে। মনত ৰখা ভাল যে সকলোৱে বেলেগ বেলেগ আৰু গৰ্ভাৱস্থাৰ লক্ষণবোৰ বেলেগ বেলেগ ধৰণে অনুভৱ কৰে।

আগতীয়া গৰ্ভাৱস্থাৰ কম সাধাৰণ লক্ষণসমূহ হ’ব পাৰে:

স্পটিং (ইমপ্লাণ্টেচন ব্লিডিং বুলিও কোৱা হয়): যদিও ইয়াক বেয়া লক্ষণ যেন লাগিব পাৰে, লঘু ব্লিডিং (স্পটিং) আপোনাৰ জৰায়ুৰ আৱৰণত ভ্ৰূণ স্থাপন হোৱাৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে। গৰ্ভধাৰণৰ প্ৰায় ১০ দিন পিছত ইমপ্লাণ্টেচন হয়। ইমপ্লাণ্টেচন ব্লিডিং দেখাত সৰু সৰু তেজৰ টোপাল বা আপোনাৰ যোনিৰ পৰা বাদামী ৰঙৰ স্ৰাৱৰ দৰে দেখা যায়। ই আপোনাৰ নিয়মীয়া মাহেকীয়াৰ সময়ৰ আশে-পাশে আৰম্ভ হ’ব পাৰে আৰু কেইদিনমানৰ পৰা কেইসপ্তাহমানলৈকে থাকিব পাৰে। স্পটিঙৰ ফলত কিছুমান মানুহে ভাবিব পাৰে যে তেওঁলোকৰ মাত্ৰ লাইট পিৰিয়ড হৈছে আৰু গৰ্ভৱতী নহয়।

খাদ্যৰ লোভ, অহৰহ ভোক আৰু খাদ্যৰ পৰা বিৰক্তি: গৰ্ভাৱস্থাৰ আৰম্ভণিতে খাদ্য জটিল হ’ব পাৰে। কিছুমান মানুহে কিছুমান বিশেষ খাদ্যৰ বাবে হাহাকাৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে বা অনবৰতে ভোক অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। গৰ্ভাৱস্থাৰ আৰম্ভণিতে কিছুমান খাদ্য আৰু সোৱাদ আচৰিত যেন লাগিলেও আন কিছুমানৰ সোৱাদ হঠাতে অপ্ৰিয় হ’ব পাৰে। খাদ্যৰ প্ৰতি বিদ্বেষ গোটেই গৰ্ভাৱস্থাত হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত আপুনি আগতে উপভোগ কৰা বস্তুবোৰ অপছন্দ কৰিব পাৰে।

আপোনাৰ মুখত ধাতুৰ সোৱাদ: বহুতে কয় যে গৰ্ভাৱস্থাৰ প্ৰাৰম্ভিক অৱস্থাত তেওঁলোকে মুখত ধাতুৰ সোৱাদ অনুভৱ কৰে। ইয়াৰ সোৱাদ হয়তো মুখত মুদ্ৰাৰ থোপা এটা আছে। দিনটোৰ ভিতৰত কিছুমান বিশেষ খাদ্য খালে বা এৰাব নোৱাৰাকৈ খালে এনে হ’ব পাৰে।

মূৰৰ বিষ আৰু মূৰ ঘূৰোৱা: গৰ্ভাৱস্থাৰ আৰম্ভণিতে মূৰৰ বিষ আৰু মূৰৰ বিষ আৰু মূৰ ঘূৰোৱাৰ অনুভৱ হোৱাটো সাধাৰণতে দেখা যায়। আপোনাৰ শৰীৰত হোৱা হৰম’নৰ পৰিৱৰ্তন আৰু আপোনাৰ তেজৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি হোৱা দুয়োটাৰে বাবেই এনেকুৱা হয়।

ক্ৰেম্পিং: আপুনি মৃদু, পিৰিয়ডৰ দৰে ক্ৰেম্পো অনুভৱ কৰিব পাৰে যি কেইদিনমানৰ ভিতৰত আহে আৰু যায়। যদি এই ক্ৰেম্পবোৰ মূলতঃ আপোনাৰ শৰীৰৰ এটা ফালে অনুভৱ হয় বা গুৰুতৰ হয়, তেন্তে আপোনাৰ স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰদানকাৰীৰ সৈতে তৎক্ষণাত যোগাযোগ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ই এক্ট’পিক গৰ্ভাৱস্থাৰ লক্ষণ বা আন জটিলতাৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে।

মেজাজৰ পৰিৱৰ্তন: আপোনাৰ হৰম’ন সলনি হৈ থকাৰ লগে লগে আপুনি মেজাজৰ পৰিৱৰ্তনৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে। এইটো স্বাভাৱিক আৰু গোটেই গৰ্ভাৱস্থাত হ’ব পাৰে। কিন্তু যদি আপুনি কেতিয়াবা উদ্বিগ্নতা, হতাশা অনুভৱ কৰে বা নিজৰ ক্ষতি কৰাৰ চিন্তা কৰে, তেন্তে আপোনাৰ স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰদানকাৰীৰ সৈতে যোগাযোগ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

কনজেচনঃ হৰম’নৰ মাত্ৰা আৰু তেজ বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে কিছুমান মানুহৰ গৰ্ভাৱস্থাৰ আৰম্ভণিতে নাক বন্ধ হৈ পৰে। আপোনাৰ নাকৰ শ্লেষ্মা আৱৰণবোৰ শুকাই যায় আৰু তেজ ওলোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি।

পেট ফুলা: লক্ষণীয়ভাৱে বেবী বাম্প হ’বলৈ কেইবা সপ্তাহ বা মাহ সময় লাগিব পাৰে যদিও হৰম’নৰ উত্থানৰ ফলত আপোনাৰ পেট ফুলা অনুভৱ হ’ব পাৰে আৰু সাধাৰণতকৈ অধিক গেছ পাছ হ’ব পাৰে।

ব্ৰণ বা ছালৰ পৰিৱৰ্তন: আপুনি অনুভৱ কৰা যিকোনো ছালৰ পৰিৱৰ্তনৰ বাবে আপোনাৰ বৃদ্ধি পোৱা হৰম’ন আৰু তেজৰ আয়তন দোষী। গৰ্ভাৱস্থাত কিছুমান মানুহৰ গৰ্ভাৱস্থাৰ গ্লো আৰু ছাল পৰিষ্কাৰ হোৱাৰ বিপৰীতে আন কিছুমানৰ পিম্পলছ বেছি হ’ব পাৰে।

গৰ্ভাৱস্থাৰ অভিজ্ঞতা সকলোৱে বেলেগ বেলেগ। মাহেকীয়া নোহোৱা, স্তন ঘাঁ বা কোমল হোৱা, অধিক ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰা আৰু বমি (ৰাতিপুৱাৰ অসুস্থতা) আদি কথাবোৰ গৰ্ভাৱস্থাৰ আৰম্ভণিৰ সাধাৰণ লক্ষণ। কিছুমান মানুহৰ মাহেকীয়া শেষ হোৱাৰ আগতেই গৰ্ভাৱস্থাৰ লক্ষণ দেখা দিয়ে। যদি আপুনি গৰ্ভৱতী হ’ব পাৰে বুলি ভাবিছে তেন্তে ঘৰতে গৰ্ভাৱস্থা পৰীক্ষা কৰক। বেছিভাগ গেলামালৰ দোকানতে উপলব্ধ আৰু সঠিকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিলে ই অতি সঠিক। যদি আপুনি ইতিবাচক ফলাফল পায় তেন্তে আপোনাৰ স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰদানকাৰীক ফোন কৰক। আগতীয়াকৈ প্ৰসৱৰ পূৰ্বে যত্ন লোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু ই আপোনাক আৰু আপোনাৰ গৰ্ভস্থ শিশুটি সুস্থ হোৱাটো নিশ্চিত কৰে।

গৰ্ভৱতী কেতিয়া হয়?

ডিম্বাণু নিৰ্গত হোৱাৰ সময়ত (যেতিয়া আপোনাৰ ডিম্বাশয়ৰ পৰা কণী এটা ওলাই) আপুনি আটাইতকৈ বেছি উৰ্বৰ হয়, যিটো সাধাৰণতে আপোনাৰ পৰৱৰ্তী মাহেকীয়া আৰম্ভ হোৱাৰ ১২ৰ পৰা ১৪ দিন আগতে হয়। এই মাহটোৰ সেই সময়ত গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা বেছি। পিৰিয়ডৰ ঠিক পিছতেই গৰ্ভধাৰণ হোৱাৰ সম্ভাৱনা নাই যদিও সেয়া হ’ব পাৰে।

গৰ্ভৱতীৰ লক্ষণসমূহ কিমান সোনকালে আৰম্ভ হয়?

ইয়াৰ ভিন্নতা আছে। কিছুমানে গৰ্ভধাৰণৰ কেইদিনমানৰ ভিতৰতে গৰ্ভৱতী অনুভৱ কৰে, আনহাতে আন কিছুমানে গৰ্ভাৱস্থাৰ পজিটিভ পৰীক্ষাৰ পিছত কেইবা সপ্তাহ ধৰি গৰ্ভৱতী অনুভৱ নকৰে। গৰ্ভাৱস্থাৰ লক্ষণসমূহ মানুহৰ মাজত আনকি গৰ্ভাৱস্থাৰ মাজতো বেলেগ বেলেগ হয়।

মাহেকীয়া বাদ পৰাৰ আগতে আপুনি গৰ্ভৱতী অনুভৱ কৰিব পাৰিবনে?

হয়, আপুনি মাহেকীয়া বাদ দিয়াৰ আগতেই গৰ্ভৱতী অনুভৱ কৰিব পাৰে। কিছুমানে কয় যে তেওঁলোকে গৰ্ভধাৰণৰ এসপ্তাহৰ ভিতৰতে (মিছড পিৰিয়ডৰ প্ৰায় এসপ্তাহ আগতে) গৰ্ভাৱস্থাৰ লক্ষণ অনুভৱ কৰিছে।

কিমান সোনকালে গৰ্ভাৱস্থাৰ পৰীক্ষা কৰিব পাৰি?

গৰ্ভাৱস্থাৰ পৰীক্ষাই আপোনাৰ প্ৰস্ৰাৱত নিৰ্দিষ্ট মাত্ৰাৰ (HCG) ধৰা পেলাই কাম কৰে। মাহেকীয়া বাদ পৰাৰ লগে লগে গৰ্ভাৱস্থা পৰীক্ষা কৰিব পাৰে। কিন্তু মাহেকীয়া বাদ পৰাৰ পিছত কমেও এসপ্তাহ অপেক্ষা কৰি সৰ্বাধিক সঠিক ফলাফল পোৱাটো ভাল। কিছুমান পৰীক্ষাই মিছ পিৰিয়ডৰ আগতে সঠিক ফলাফল দিয়া বুলি দাবী কৰিলেও, অতি সোনকালে পৰীক্ষা কৰিলে মিছা নেগেটিভ হ’ব পাৰে

Leave a Comment